• Obniżka

Szczęśliwy mózg. Wykorzystaj odkrycia neuropsychologii, by zmienić swoje życie - Rick Hanson

39,90 zł
35,91 zł Zniżka 10%
Brutto Wysyłka w 24h
Ilość

Dlaczego łatwiej jest nam koncentrować się na złości, zmartwieniach czy doznanej krzywdzie? Dlaczego skupiamy się na negatywnych doświadczeniach, a nie przywiązujemy większej wagi do tych pozytywnych? Co sprawia, że latami pamiętamy drobne przykrości, a z trudem przypominamy sobie przyjemne chwile?

W toku ewolucji ludzki mózg rozwinął się w taki sposób, by szybko się uczyć i wyciągać wnioski ze złych doświadczeń. Stanowił wewnętrzny system ostrzegania przed niebezpieczeństwami. Nastawienie na wychwytywanie zagrożeń pomagało naszym przodkom przetrwać. Dzisiaj nie musimy każdego dnia walczyć o życie, ale nasz mózg nadal działa tak samo – każdą negatywną sytuację uznaje za zagrożenie i „pamięta” o wiele dłużej niż pozytywne doświadczenie.

Możemy jednak to zmienić i „zaprogramować” swój mózg tak, aby działał inaczej. Mózg jest plastyczny i doświadczenia mogą go kształtować. Zmienia się w zależności od tego, na czym się koncentrujemy. Jeśli nieustannie skupiasz się na zmartwieniach, zagrożeniach czy urazach, to stajesz się bardziej podatny na lęk, przygnębienie, smutek czy poczucie winy. Jeżeli zaś skoncentrujesz się na dobrych wydarzeniach, to twój mózg przybierze inny kształt, będzie „zaprogramowany” na siłę i odporność, realistycznie optymistyczne nastawienie, pozytywny nastrój oraz poczucie własnej wartości.

Rick Hanson ma niezwykłą umiejętność przedstawiania nawet najbardziej zawiłych odkryć neuronauki w prosty i zrozumiały sposób; co więcej, potrafi przełożyć te odkrycia na język codziennego zastosowania, praktyki. W bardzo zrozumiały sposób wyjaśnia, jak funkcjonuje człowiek na poziomie neurofizjologicznym. Pokazuje, że każdy z nas może stać się swoim własnym nauczycielem. […] Co się bowiem stanie, jeżeli nagle nauczymy się nie tylko dostrzegać to, co trudne, ale również to, co wzmacnia nasze życie? Właśnie o tym wzmacnianiu pisze Hanson – mówi Julia E. Wahl z The Mind Institute.

Po książkę warto sięgnąć po to, by zyskać spokój i pewność siebie, by zmienić swoje życie w sposób trwały i znaczący.

Recenzja Wellnessday.eu

"Fantastyczna książka dowodząca tego, jak w świadomy sposób możemy "ulepszyć" nasz mózg i zdecydowanie podnieść jakość swojego życia. Autor w dość prosty sposób tłumaczy zawiłości neuropsychologii i wyjaśnia jak (w również prosty sposób!) możemy kształtować nowe połączenia neuronowe, które pozwolą nam lepiej odbierać życia, doświadczać więcej dobra, radości i życzliwości. Właściwie, jest to trochę nauka praktyki uważności na to co dobre nas w życiu spotyka, albo na dobro, które sami możemy generować. Rick Hanson tłumaczy dlaczego w danym momencie warto się zatrzymać i chłonąć dobro dłużej, aż przeniknie nas na wskroś i... zmieni nasz mózg. Nie jest to jedyna książka na ten temat na rynku, ale trzeba przyznać - że bardzo dobrze napisana. Czytając ją, nie ma szans na wymówki typu "ja już tak mam", albo "ja już taka jestem" - autor tłumaczy w jaki sposób zmiana jest możliwa i jednocześnie uświadamia, że zmiana ta będzie następować stopniowo, powoli, w zależności od naszej pracy nad tym. Piękny przekaz!
Polecamy, zdecydowanie polecamy!"

Autor o swojej książce:
Pokażę ci, jak sprawić, by dobre chwile przełożyły się na wspaniały mózg, któremu nie brakuje pewności siebie, spokoju, komfortu, poczucia wartości i przekonania, że jest otoczony troską. Chwile te nie należą do wielkich i przełomowych. To raczej momenty odczuwania przyjemności, kiedy wkładasz ulubiony sweter, pijesz kawę, czujesz ciepło bijące od przyjaciela, satysfakcję z zakończenia zadania lub miłość bliskiej osoby.
Kilka razy dziennie przez kilkanaście sekund będziesz się uczyć, jak „chłonąć dobro”, co spowoduje, że w naturalny sposób zaczniesz odczuwać większą radość, spokój i siłę. Praktyka ta oraz stojąca za nią nauka nie mają jednak nic wspólnego ani z pozytywnym myśleniem, ani z jakimkolwiek innym programem kreowania pozytywnych doświadczeń, które pozostają bez wpływu na mózg. Polegają natomiast na przekształcaniu ulotnych przeżyć w trwałe pozytywne zmiany twojej sieci neuronalnej. Rick Hanson
Informacja o autorze
dr Rick Hanson – neuropsycholog, nauczyciel medytacji i współzałożyciel Institute for Neuroscience and Contemplative Wisdom. Współautor bestsellera Mózg Buddy: podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i mądrości. Wykłada na wielu uniwersytetach na świecie, między innymi na University of East London i Sonoma State University, a także w licznych centrach medycznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Zobacz także